IV Zjazd SOS PTMA

Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Kochani w tym roku czeka nas kolejny, już IV nasz zjazd. Miał odbyć się w Warszawie ale, że to przypadające 550 urodziny Mikołaja Kopernika lecimy na Warmię i Mazury.
Ustaliłem już termin zjazdu na 18 do 20 sierpnia i mogę podać już wstępny plan zjazdu.
18 sierpnia zameldujemy się w Olsztynie. Tam w Obserwatorium i planetarium przewidujemy pokaz i wykład. To jeszcze do uzgodnienia.
19 sierpnia mamy cały dzień u Roberta Szaja w Truszczynach. Do dyspozycji cztery lunty z największym o średnicy 150 mm.
20 sierpnia pozostajemy na miejscu tzn. w Lubawie, gdzie będzie nasze miejsce noclegowe. Tam zwiedzanie muzeum i zamku.
https://szlakkopernikowski.pl/pl/lubawa

https://www.facebook.com/gwiazdozbiormiejsc/about/

obrazek

Mamy jeszcze w planach pewną atrakcję ale o tym w kolejnym poście, żeby nie zapeszyć.
Załączniki
th.jpg
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Kochani. Mam bardzo dobre dla nas wieści. 18 sierpnia, jak wcześniej pisałem zjazd rozpoczniemy od Olsztyna. Tam w obserwatorium i planetarium mamy zapewnione zwiedzanie i pokaz. Do załatwienia pozostał tylko wykład. Wszystko omówione z Panią Magdą Pilską Piotrowską, córką Pana Andrzeja Pilskiego naszego pierwszego koordynatora. Jesteśmy w stałym kontakcie. Na ten dzień również zaplanowałem wizytę w Muzeum Archidiecezji Warmińskiej
ARCHIWUM ARCHIDIECEZJI WARMIŃSKIEJ
ul. Kopernika 47, Olsztyn 10-512
tel. 89 527 51 97
(link poniżej).

obrazek

Inauguracja Roku Kopernika odbyła się 21 stycznia 2023 roku.
Tu fragment z otwarcia/
W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin wielkiego astronoma, a także 480. rocznicę jego śmierci. Z tej okazji Sejm RP ustanowił rok 2023 Rokiem Mikołaja Kopernika. Na Warmii i Mazurach odbędzie się w nadchodzących miesiącach ponad 100 wydarzeń związaną z postacią Kopernika.

Wojewódzka inauguracja rozpoczęła się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie – modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński, homilię wygłosił ks. Wojciech Kotowicz.

– Mikołaj Kopernik, kanonik warmiński, mieszkaniec Olsztyna i obrońca naszego miasta nauczył się dobrze czytać z ksiąg zostawionych nam przez Miłosiernego Ojca: księgę Pisma Świętego i księgę przyrody. Kopernik, dobrze wykształcony, nowocześnie i otwarcie patrzył i czytał. Doświadczył przez to niezrozumienia, często odrzucenia przez najbliższe środowisko, samotnych godzin pracy nad dziełem, które trzymał cztery dziewięciolecia w szufladzie, a które przekraczało możliwości intelektualne większości mu współczesnych. Jednak się nie poddawał. Czytał księgę Pisma, modlił się, służył Kościołowi i coraz doskonalej zagłębiał się w lekturze księgi przyrody – mówił ks. Kotowicz.

Po Mszy św. zebrani udali się do Muzeum Archidiecezji Warmińskiej, gdzie została otwarta wystawa poświęcona znakomitemu astronomowi – prezentowane są na niej m.in. księgi z zapiskami Kopernika, listy przez niego pisane, okolicznościowe medale pamiątkowe czy księgi naukowe, z których korzystał Kopernik.

Oficjalne uroczystości inauguracyjne odbyły się przy scenie staromiejskiej, gdzie odbyły się pokazy walk rycerskich, wystawa sprzętu Wojska Polskiego czy występy Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”.

Działania w Roku Mikołaja Kopernika koordynuje Komitet Honorowy, na czele którego stoi abp Józef Górzyński.

– Coraz głębiej i lepiej zgłębiamy życiorys Kopernika, wydarzenia, które miały miejsce wówczas na Warmii. O to też chodzi w tych obchodach by zbliżyć się do postaci Kopernika i jeszcze lepiej poznać jego dzieła. To również okazja, by pokazać oblicze Kościoła tamtych czasów: widzimy, że niektóre fakty budzą ciekawość, zaskoczenie czy niezrozumienie, pojawiają się błędne wnioski, które wynikają często z niezrozumienia tamtych kryteriów, jak choćby kwestia czy Kopernik był duchownym czy nie. Zależy nam nie tylko na tym, by pokazać jego osiągnięcia, ale również jego postrzeganie świata jako człowieka wierzącego, związanego z Kościołem – jak to było inspirujące w jego naukowych poszukiwaniach – tłumaczy metropolita warmiński.

– Mamy mnóstwo wydarzeń, konkursów, wystaw, które chcemy zaproponować naszym mieszkańcom, a także gościom z innych regionów Polski czy z zagranicy. Ciągle brakuje powszechnej świadomości o tym, że Kopernik to przede wszystkim obywatel ówczesnej Warmii. Chcę zadbać o odpowiednią markę tej postaci – podkreśla marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Poniżej tekst kazania:

MSZA NA ROZPOCZĘCIE OBCHODÓW
550. ROCZNICY URODZIN KANONIKA MIKOŁAJA KOPERNIKA, Olsztyn 21.01.2023

Chrystus jest sprawcą naszego zbawienia…

O Chrystusie mówią dziś: „odszedł od zmysłów”. Dlaczego tak go ocenili najbliżsi? Rodzina niepokoi się o Jezusa. A On, zatroskany o człowieka, zatroskany o Prawdę, zaangażował się do tego stopnia, że zapomniał zadbać o siebie.

Bliscy niepokoją się, bo z tego co widzą, z tego, co obserwują, niewiele rozumieją. Nie bardzo zgadza im się postawa Jezusa z intuicją, zdrowym rozsądkiem, pierwszym, często spontanicznym skojarzeniem. Zmysły podpowiadają im coś innego… A Jezus, patrząc w niebo, do którego wstąpi z radością, dba o człowieka, budując Królestwo Boże już tu na ziemi!

Swoim działaniem nigdy nie przeciwstawiał ziemi niebu. Nie wprowadzał sztucznych podziałów i opozycji. Mawiał natomiast: Królestwo Boże pośród Was jest.

Obchodziliśmy Boże narodzenie. Śpiewaliśmy, że Boży Syn nie pogardził ani stajnią, ani Panny łonem, dzieląc los człowieka. Boże wcielenie i Boże narodzenie jest dowodem na JEDNOŚĆ tego, co ziemskie z tym, co niebieskie. Bo za tym wszystkim stoi miłosierny Ojciec, nasz Bóg. Nie jest on schizofrenicznym Poruszycielem, który wprawdzie świat stworzył, ale bardziej ukochał niebo, deprecjonując ziemię… On wszystko stworzył, dba, posyła na ziemię Swojego Syna. Człowieka zaś wyposażył w umysł, który może przenikać prawa przyrody, poznawać rzeczywistość czytając z Księgi Stworzenia. Miłosierny Ojciec, jak mawiał Galileusz, zostawił nam bowiem, do lektury Księgę Pisma Świętego i Księgę Przyrody. One nie są przeciwstawne. Z obu możemy wyczytać wiele o Autorze, o Bogu.

Chrystus jest sprawcą naszego zbawienia…

Mikołaj Kopernik, kanonik warmiński, mieszkaniec Olsztyna i obrońca naszego miasta nauczył się dobrze czytać z obu Ksiąg. Dobrze wykształcony w Akademii Krakowskiej, a także w Bolonii i Padwie, nowocześnie i otwarcie patrzył i czytał. Wiedział bowiem, że nie ma się czego bać w lekturze Księgi Przyrody. Nie może ona być przeciwstawiona Księdze Pisma. Jeśli ktoś twierdzi, iż obie księgi stoją w sprzeczności, tzn. twierdzenia naukowe głoszą co innego niż objawienie, to zdaniem Kopernika zadaje się gwałt Pismu Świętemu.

Nie było to takie oczywiste dla ówczesnych. To uważne, profesjonalne czytanie Księgi Pisma i Księgi Przyrody dało rewolucyjne efekty. Choć zapewne fakt publikacji „De revolutionibus” dopiero w jesieni życia Kopernika, o czym sam pisze w liście do Papieża Pawła III, świadczy raczej o tym, że Kanonik był nierozumiany, często samotny, a być może mówiono o nim, jak i o Chrystusie dzisiejszej perykopy: co on robi, co sugeruje, chyba odszedł od zmysłów…

Wśród części filozofów przyrody istnieje uzasadnione przekonanie, iż w ogóle badania przyrody, badania kosmosu stały się zasadne dzięki chrześcijaństwu.

Do powstania nauki nowożytnej konieczne było zespolenie różnych tradycji intelektualnych. Niezależnie od sporów dotyczących konkretnych działań w historii nauki, pozostaje faktem, iż nauka nowożytna rozwinęła się w środowisku kulturowym kształtowanym przez tradycję chrześcijańską. I nie był to przypadek. To wynik uwarunkowań intelektualnych i kulturowych, na który wpływ miała przyjmowana w tradycji judeochrześcijańskiej koncepcja immanencji Boga w przyrodzie i koncepcja stworzenia jako wolnego aktu Boga.

Można pytać, dlaczego inne kontynenty nie miały swego Kopernika, Galileusza, czy Newtona, mimo iż wiele zagadnień o charakterze pragmatyczno – technicznym podejmowano z wielkimi sukcesami w Babilonii, Egipcie, czy Chinach. Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Jednak wiemy, iż do powstania nowożytnej metody niewątpliwie konieczna była znajomość wielu języków przyrody: istotne okazało się myślenie abstrakcyjne, obecne w „Elementach” Euklidesa, gdzie rozważania o bezwymiarowych punktach i prostych przecinających się w nieskończoności były oderwane od codziennej praktyki.

Z drugiej strony, oprócz szacunku do matematyki i logiki potrzebne było dowartościowanie empirii, którą pogardzano w greckiej tradycji intelektualnej. Takie dowartościowanie stało się możliwe dzięki chrześcijańskiej koncepcji stworzenia i wcielenia Bożego Syna. Tych aktów działania Boga nie można było rozważać i określać tylko teoretycznie, trzeba odwołać się do danych empirycznych, które ukażą, jaką postać przyjęły wolne działania Boskiego Stwórcy. Chrześcijaństwo dostarczyło więc naturalnych podstaw do dowartościowania empirycznego studium przyrody. Widoczna w księgach sapiencjalnych Pisma Świętego wiara w Bożą mądrość, która działa „pod miarą, liczbą i wagą zaowocowała połączeniem dwóch odległych epistemologicznie czynników – spekulacji teoretycznej i weryfikacji empirycznej. Nie jest przypadkiem, iż u podstaw nowożytnej nauki stali uczeni podzielający naszą wiarę, a niejednokrotnie duchowni: Kopernik to duchowny warmiński, Galileusz wierny syn Kościoła, a Darwin, jako młodzieniec, planował zostać anglikańskim pastorem. Dlatego chrześcijanie są szczególnie odpowiedzialni za rozwój nauki i intelektualny dialog.

Nauka i wiara poruszają się po dwóch odrębnych i autonomicznych trajektoriach, lecz sama ich natura wyklucza wszelką kolizję między nimi. Jeśli dochodzi do pewnych tarć, to są one oznaką godnej ubolewania patologii. (JP II do pracowników nauki w Erice)

Chrystus jest sprawcą naszego zbawienia…

Mikołaj Kopernik, dzięki dalekowzroczności Kościoła warmińskiego był przygotowany do swej pracy przynajmniej na dwóch płaszczyznach:

1) Mniej ważną, choć istotną rolę odegrały możliwości finansowe, jakie zapewniła młodemu Mikołajowi Kapituła Warmińska i wsparcie wuja, biskupa Łukasza Watzenrodego. I choć, zdaje się, nie zawsze go rozumieli, inwestowali w niego, trwając przy młodym kanoniku, jak dziś w Ewangelii najbliżsi trwają przy Jezusie. Cierpliwość Warmii okazywana podczas dość długiego studiowania Mikołaja i nadzieja na korzyści dały mocne efekty. Kanonik Mikołaj odwdzięczył się Warmii służąc jako prawnik, lekarz we Fromborku, zarządca dóbr, lokując nowe miejscowości, wreszcie broniąc przed Krzyżakami kapitulnego miasta Olsztyna.

2) Mikołaj Kopernik jako uczony i badacz nie był krępowany w środowisku kościelnym, z którym złączył swe życie. Dzieła swe pisał i przeprowadzał obserwacje w cieniu katedry fromborskiej. Poza tym musiał cieszyć się dużym zaufaniem, skoro powierzano mu liczne urzędy w Kapitule i Diecezji. Nawet wydanie dzieła było poprzedzone usilnymi prośbami przyjaciół Kopernika – m.in. biskupa Tidemana Gisego i kardynała Mikołaja Schonberga.

3) Jednak ważniejszą płaszczyzną była ŻARLIWA WIARA Kopernika. Daje jej wyraz nie tylko w słynnym wstępie do swego dzieła, kiedy określa się jako wierny syn Papieża i Kościoła. Ale wtedy, gdy patrzy w niebo i tam, w harmonii i matematycznej precyzji odczytuje zamysł Tego, któremu służy, który jest sprawcą naszego zbawienia…

Bóg Kopernika bowiem to Stwórca wszechświata, który kieruje tym wszechświatem, gdzie panuje porządek i ład. To, co widzi, nazywa „ogromnym Boskim arcydziełem Istoty Najlepszej i Największej. Bóg Kopernika jest Tym, w którym wszechmoc i wolność znajdują absolutną harmonię i jedność z wszechogarniającą mądrością.

W pierwszej księdze swego dzieła Kopernik pisze: Któż bowiem zgłębiając te rzeczy i widząc, jak wszystko w nich ustawione jest w najlepszym ładzie i Boską kierowane wolą, nie wzniesie się na wyżyny cnoty przez pilne rozważania i stałą jakby zażyłość z nimi i nie będzie podziwiał Stwórcy wszechrzeczy, w którym się mieści całe szczęście i wszelkie dobro?

[Podobnie ukazywał twarz Boga Benedykt XVI, który w wykładzie na Uniwersytecie w Ratyzbonie powiedział, że niedziałanie rozumnie (z logosem) jest czymś przeciwnym naturze Boga.]

Nie zawsze spotykało się to ze zrozumieniem. On samotnie robił swoje. Badał, modlił się, służył Warmii i pisał dzieło.

Kiedy powstał problem z określaniem daty Wielkanocy, zauważony przez Kościół problem kalendarza, papież Leon X powołał Komisję do opracowania nowego kalendarza. [Żaden z władców czy książąt nie mógł tego zrobić, choć być może byli tym zainteresowani. To głowa Kościoła, papież dysponował takim zasięgiem, aby poruszyć cały intelektualny ówczesny świat]. Kopernik, zaproszony do tych prac przez biskupa Pawła z Middelburga podjął się wyzwań chętnie. Nie tylko z chęci rozgłosu, nie tylko z podniety intelektualnej, ale też z chęci ułatwienia modlitw i celebracji wiernym Kościoła. Sam, własnoręcznie sporządził tabelę, w której oznaczył, jak określać porę nieszporów uwzględniając położenie Słońca dla 54 stopnia szerokości geograficzej, a więc dla Warmii. Tabelę wykorzystano w brewiarzu, czyli modlitewniku, który był używany w czasach Kopernika, a który dziś przechowujemy w Muzeum Archidiecezji. Zrobił to, bo używał brewiarza. Zrobił to, bo się modlił. Zrobił to, bo chciał oddawać chwałę Panu Bogu.

Służąc ludziom zamieszkującym Warmię realizował swoje powołanie duchownego, ale też realizował swoje zainteresowania, kiedy podał propozycję reformy wspomnianego kalendarza, kiedy ułatwiał życie ludzi reformując system monetarny, wreszcie kiedy pracował nad systemem planetarnym. Swoje pasje i zainteresowania rozwijał nie w kontrze do służby Kościołowi. Wprzęgał je w tę służbę. Cały bowiem czas w Chrystusie widział sprawcę naszego zbawienia.

Kiedy w 1517 roku wystąpił w Niemczech Marcin Luter, odrywając od katolicyzmu wiele wspólnot, wiele osobistości, jego tezy dotarły i nad Zalew Wiślany i na tereny Prus. Wielu było zachwyconych, dość szybko tezy Lutra zyskiwały rozgłos. Trzeba powiedzieć, iż również wielu kanoników warmińskich było oczarowanych nową religijnością. Zdarzało się, że bliscy Kopernikowi koledzy kanonicy porzucali wiarę katolicką. Oskarżono i Mikołaja o sympatie do protestantyzmu. Ale Mikołajowi Kopernikowi do głowy nie przyszło, żeby odrywać się od wspólnoty, do której należał sercem i umysłem. Kontaktował się z tymi, którzy ostatecznie bardziej uwierzyli tezom Lutra. A dlaczego miał z nimi nie rozmawiać? Każdy kanonik na Warmii był szeroko wykształcony i dialogi z każdym były dla uczonego swoistą radością intelektualną.

Więzi z kanonikiem, który stał się protestantem, oskarżenia o konkubinat mogły dać Kopernikowi przyczynek, aby „dać sobie spokój” z katolicyzmem. Z tym, że to byłoby wbrew jego wierze! On był przekonany, wierny, wierzący!

To druga połowa XX wieku, pisząc historię po swojemu, rysowała Kopernika jako uciemiężonego przez Kościół naukowca, który w sercu się z doktryną nie zgadzał…

Wprawdzie „De revolutionibus” trafiło na kościelny Index ksiąg zakazanych, ale powód nie wynikał z merytorycznego konfliktu nauk przyrodniczych z teologią, lecz był przejawem dominacji środków administracyjnych w Kościele po Soborze Trydenckim, gdzie przesadna podejrzliwość wobec nowości, oparta na chęci zabezpieczenia jedności i spójności doktryny wobec ruchów protestanckich dotknęła i teorię heliocentryczną Kopernika, bo ta burzyła wielowiekowe poglądy kosmologiczne.

Sam Kopernik, dedykując swe dzieło papieżowi Pawłowi III wyrażał w Przedmowie nadzieję, iż papież okaże się obrońcą nowej astronomii i potrafi ją chronić przed atakami krytyków. A więc ze strony Kościoła nie obawiał się żadnych złych następstw, lecz przeciwnie – ze strony najwyższego autorytetu kościelnego spodziewał się największej pomocy dla swoich nowych poglądów, w autorytecie tym widział skuteczny środek przeciwko „napaści oszczerczych języków”.

Chrystus jest sprawcą naszego zbawienia – to zdanie Kopernika widnieje na jego nagrobku we Fromborku. Ten Chrystus często samotnie i bez zrozumienia bliźnich budował Królestwo Niebieskie na ziemi. Uzdrawiał chorych, pocieszał, tłumaczył Apostołom sens i cel swej misji, posyłając ich dalej z przesłaniem miłosierdzia i zbawienia. Nie każde środowisko przyjmowało Chrystusa z otwartymi ramionami. Trafiał na opór uczonych w Piśmie, sprzeciw faryzeuszów, obojętność Jemu współczesnych ziomków. Nawet najbliżsi, wprawdzie z troską, ale mówili: „odszedł od zmysłów”.

Podobny los często dzielą uczniowie Jezusa. Naśladowców Mistrza z Nazaretu spotyka odrzucenie, niezrozumienie, podejrzenia o herezję intelektualną, a często wrogość. SAMOTNOŚĆ JEST CECHĄ TYCH, KTÓRZY WCHODZĄ NA SZCZYTY.

Mikołaj Kopernik jako uczeń Jezusa i syn Kościoła tego doświadczył: niezrozumienia, często odrzucenia przez najbliższe środowisko, samotnych godzin pracy nad dziełem, które trzymał CZTERY DZIEWIĘCIOLECIA w szufladzie, a które przekraczało możliwości intelektualne większości mu współczesnych.

Ale się nie poddawał. Czytał Księgę Pisma, modlił się, służył Kościołowi i coraz doskonalej zagłębiał się w lekturze Księgi Przyrody. Jak jego Mistrz Jezus często posądzany, że odszedł od zmysłów. Bo wiedział, że zmysły mogą mylić. Bo wiedział, że Bóg Stwórca jest Prawdą, bo wiedział, że opierając się tylko na Jezusie we wspólnocie Kościoła można tę Prawdę odkryć.

Dziś uroczyście rozpoczynając obchody 550-lecia urodzin Wielkiego Astronoma z Warmii najpierw przychodzimy do Chrystusa. Bo chcemy podziękować za tak genialny umysł. Podziękować, że zechciał dać Mikołajowi siły i wytrwałość do naśladowania Go w tak nieoczywistych postawach, które są immanentne wszystkim wielkim umysłom: znoszeniu samotności, wytrwałości w pracy z ludźmi i pracy naukowca.

Niech Chrystus, któremu służył, Ten, który jest sprawcą naszego zbawienia pozwoli kanonikowi Mikołajowi kontemplować ostatecznie Piękno, harmonię i Prawdę na wieki!

Łukasz Czechyra/Instytut Gość Media

https://archwarmia.pl/aktualnosci/inaug ... olsztynie/
A może i to. Zobaczymy. Trzymajcie kciuki. :hura
https://www.zeglugamazurska.com.pl/rejs ... -sniardwy/

W niedzielę będziemy cały dzień w Lubawie. Poniżej atrakcje do zwiedzania.
https://www.nocowanie.pl/atrakcje/lubawa/
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Mam prelegenta na zjazd. Jak się zgodzi to będzie niesamowite.
http://jerzysikorski.pl/
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Najnowsze informacje dotyczące zjazdu!
Konferencyjne podniesione ze względu na koszty 150 zł do osoby.
Przyjazd do Olsztyna na własną rękę. Na godzinę 16.00 zwiedzanie Obserwatorium i pokaz w planetarium do godz.18.00.
Po pokazie i zwiedzaniu zjazd na nocleg. Hotel jeszcze do ustalenia.
Moja propozycja noclegu?

Tani hotel w pobliżu Lubawy hotel znajduje się na ul Kościuszki w Nowe Miasto Lubawskie.
https://meteor-turystyka.pl/kosciuszki- ... wskie.html

Hotel posiada 35miejsc noclegowych.
oferujemy rodzaj liczba cena [PLN]
apartamenty 4 osobowe 1 90/osoba
pokoje 1 osobowe 2 90/osoba
pokoje 2 osobowe 4 90/osoba
pokoje 3 osobowe 1 90/osoba
pokoje 4 osobowe 2 90/osoba
pokoje 5 osobowe 1 90/osoba

Cena noclegu dla grup wieloosobowych do negocjacji W cenie noclegu parking monitorowany. Pokoje Pokoje są dostosowane do potrzeb klientów, pokoje dwuosobowe mają 30 m2. Pokoje z łazienkami (kabina prysznicowa z deszczownią, masaże pleców). W pokojach: bezprzewodowy dostęp do internetu (Wi-Fi), TV-SAT, biurka. Większość pokoi posiada aneksy kuchenne. Domki Oferujemy dodatkowo domek w Partęczynach Wielkich na Pojezierzu Brodnickim. Domek wyposażony w łazienkę, kuchnię. Kajak i rowery do dyspozycji. Obiekt Do dyspozycji gości: bezprzewodowy internet (Wi-Fi), ogólnodostępna kuchnia samoobsługowa, żelazko, deska do prasowania. Wyposażenie kuchni: lodówka, kuchenka mikrofalowa, czajnik bezprzewodowy, naczynia. Na terenie obiektu: wypożyczalnia sprzętu sportowego, wypożyczalnia sprzętu wodnego, parking oświetlony i monitorowany. Na terenie obiektu także: możliwość grillowania, miejsce na ognisko, salon fryzjerski, taras. Dodatkowo dla naszych gości pranie. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. W obiekcie całodobowa recepcja. Akceptacja zwierząt. Obsługa w języku: angielskim, niemieckim. Atrakcje w obiekcie Do dyspozycji gości: kabiny prysznicowe z deszczownią i masażem pleców, solarium. Dla dzieci: pokój zabaw, plac zabaw, piaskownica, huśtawka, zjeżdżalnia. Atrakcje w pobliżu Dla aktywnych: bowling, siłownia, ścieżki rowerowe, korty tenisowe, małpi gaj, rzeka, las. Gastronomia Do dyspozycji gości stołówka. Oferujemy śniadania. W pobliżu dyskoteka. Położenie W centrum miasta Nowego Miasta Lubawskiego mieści się nasz komfortowy hotelik. Zapraszamy Miła i przyjazna atmosfera, ładne i wygodne pokoje zapewnią Państwu doskonały relaks! Serdecznie zapraszamy na wypoczynek! (https://meteor-turystyka.pl/kosciuszki- ... wskie.html)

Obiekt akceptacja zwierząt całkowity zakaz palenia pokoje dla niepalących internet (w cenie) parking •parking prywatny na miejscu (w cenie) W pokojach / domkach żelazko klimatyzacja Ogólnodostępne kuchnia ogólnodostępna •czajnik •lodówka biblioteka pokój gier taras ogród grill miejsce na ognisko Posiłki i napoje wyżywienie w obiekcie •śniadanie •śniadanie w pokoju sklep spożywczy na miejscu Dodatkowe usługi recepcja •całodobowa recepcja indywidualne zameldowanie / wymeldowanie pralnia przechowalnia bagażu prasowanie bankomat wymiana walut wypożyczalnia samochodów biuro informacji turystycznej Rekreacja bilard rzutki wypożyczalnia rowerów trasy rowerowe spływy kajakowe wędkowanie piesze wycieczki / nordic walking Basen i odnowa biologiczna fryzjer Dla dzieci pokój zabaw plac zabaw piaskownica opiekunka Udogodnienia dla niepełnosprawnych przyjazny niepełnosprawnym Przyjazny alergikom pokoje dla alergików codzienne sprzątanie na życzenie Języki angielski niemiecki rosyjski Oferta dla grupy rodziny pary single zameldowaniemożliwe od godziny 14:00 do 23:00.wymeldowaniemożliwe od godziny 11:00 do 12:00 (https://meteor-turystyka.pl/kosciuszki- ... wskie.html)

Hotelik Herbert
Adres:
Kosciuszki 7, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie
tel. 662 234 625

Godziny otwarcia
pon.: Czynne całą dobę
wt.: Czynne całą dobę
śr.: Czynne całą dobę
czw.: Czynne całą dobę
pt.: Czynne całą dobę
sob.: Czynne całą dobę
niedz.: Czynne całą dobę
https://herbert.nocujmy.pl/



Teraz Uwaga!!!
Nocleg w Hotelu, dojazd - refundacja tylko dla członków PTMA.
W razie pytań proszę o kontakt.

Niestety prawdopodobnie ze względu na zbyt dużą odległość dzielącą Lubawę od Mikołajek nie będzie wycieczki statkiem po jeziorze.
Drugi dzień jedziemy do Truszczyn do Roberta Szaja i pozostajemy tam do wieczora ( najpóźniej do 22.00)
Trzeci dzień zwiedzamy Lubawę i atrakcje związane z tym miastem.
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Witam. Właśnie jestem po wstępnej rozmowie z bardzo sympatyczną Panią właściciel Hotelu Herbert w Nowe Miasto Lubawskie. Koszt podany przeze mnie na forum niestety uległ zmianie, gdyż po prostu to były stare informacje. Aktualnie wynosi to 90 zł/ dobę i myślę iż jest to dobra cena. Dobre jest również to, że hotel ma wolny termin, który nas interesuje. Poza tym daleko mamy tylko z Olsztyna bo to 80 km. Później już w okolicy 20 km i do Truszczyn i do Lubawy.
[mimg]Witam. Właśnie jestem po wstępnej rozmowie z bardzo sympatyczną Panią właściciel Hotelu Herbert w Nowe Miasto Lubawskie. Koszt podany przeze mnie na forum niestety uległ zmianie, gdyż po prostu to były stare informacje. Aktualnie wynosi to 90 zł/ dobę i myślę iż jest to dobra cena. Dobre jest również to, że hotel ma wolny termin, który nas interesuje. Poza tym daleko mamy tylko z Olsztyna bo to 80 km. Później już w okolicy 20 km i do Truszczyn i do Lubawy.
Witam. Właśnie jestem po wstępnej rozmowie z bardzo sympatyczną Panią właściciel Hotelu Herbert w Nowe Miasto Lubawskie. Koszt podany przeze mnie na forum niestety uległ zmianie, gdyż po prostu to były stare informacje. Aktualnie wynosi to 90 zł/ dobę i myślę iż jest to dobra cena. Dobre jest również to, że hotel ma wolny termin, który nas interesuje. Poza tym daleko mamy tylko z Olsztyna bo to 80 km. Później już w okolicy 20 km i do Truszczyn i do Lubawy.
Moja propozycja jest taka abyśmy wszyscy zjechali się do hotelu w czwartek do 23.00. Tak aby rano 18 sierpnia wyruszyć z hotelu do Olsztyna. Uzasadniam to tym iż w Olsztynie jest dużo do zwiedzania a na 16.00 wstawimy się w Obserwatorium.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100057341024480
Załączniki
HH.jpg
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Witam Was. Koleżanka Agnieszka Vega Nowak stworzyła dla nas formularz, który należy wypełnić i wysłać. Formularz dotyczy oczywiście IV Zjazdu SOS PTMA.
W razie niejasności proszę pytać.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIp ... usp=pp_url
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Jakoś ostatnio jestem mocno zafascynowany Kopernikiem i zbieram różne druki z internetu zamieszczone w formacie pdf. Uzbierałem już tego ponad 500 MB. Jak macie coś ciekawego w tym formacie lub innym to zachęcam do podzielenia się. Wszystkie druki zgram na płytę DVD i każdy z uczestników zjazdu ją dostanie za darmo.
Do roboty!
Pozdrawiam!
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Jednak pozostajemy przy pierwszej wersji tzn. przyjeżdżamy do Olsztyna na godz. 15.30 najpóźniej aby o 16.00 mogliśmy być już w obserwatorium.
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Awatar użytkownika
tafig
VIP
Posty: 854
Rejestracja: 7 lut 2019, o 20:36
 Polubił: 318 times
 Polubiane: 156 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: tafig »

Uwaga! Osoby chcące uczestniczyć w IV zjeździe SOS PTMA mają czas na wysłanie formularza uczestnictwa do 15. kwietnia 2023 roku. Limit uczestników 20 osób.
Formularz powyżej.
Administrator forum i strony SOS PTMA.
Koordynator Sekcji Obserwacji Słońca PTMA do końca 2023 roku
TN 114 x 900 z wytrawionymi lustrami okular UWA 9mm
TN 200 x 1000
Ola Kubalczak
Społeczność SOS
Posty: 7
Rejestracja: 28 wrz 2021, o 22:15
 Polubił: 3 times
 Polubiane: 2 times

Re: IV Zjazd SOS PTMA

Post autor: Ola Kubalczak »

tafig pisze: 13 mar 2023, o 20:23 Jednak pozostajemy przy pierwszej wersji tzn. przyjeżdżamy do Olsztyna na godz. 15.30 najpóźniej aby o 16.00 mogliśmy być już w obserwatorium.
Tadziu...a spotykamy się w jakimś konkretnym miejscu...czy w Obserwatorium?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Artykuły SOS PTMA”