Przez ostatnie dwie noce szczęśliwcy, którzy mieli czyste niebo mogli polować na zorze polarną, która po raz kolejny w tym roku rozświetliła niebo w naszych szerokościach geograficznych.
Wszystko dzięki ogromnej ilości materii, która została wyrzucona w stronę Ziemi z obiektu, który staramy się obserwować w każdy pogodny dzień czyli Słońca
Jeśli udało Wam się zrobić fajne zdjęcie zorzy polarnej wrzucajcie w komentarzu !
Choć mogło by się wydawać, że aktywność naszej Dziennej Gwiazdy maleje, ponieważ obserwujemy mniej plam niż np. w ostatnich dwóch tygodniach to jednak za wschodniej krawędzi pojawił się obszar, który bardzo mnie dzisiaj zaskoczył podczas wizualnych obserwacji w paśmie h-alpha.
Mowa oczywiście o AR 3825 ! Grupa ta obserwowana w świetle białym widoczna na zdjęciu nr 3 to dwubiegunowa grupa plam, gdzie obie plamy skrajne grupy mają półcienie. Na tą chwilę grupa rozciąga się na mniej niż 10 stopni długości heliograficznej. Obszar jest zwarty, liczne, dobrze wykształcone plamy pomiędzy plamą prowadząca a plamą postępującą, przynajmniej dwie z półcieniem.
To co ważne to klasyfikacja pola magnetycznego określana jako beta-gamma-delta, co daje duże szanse na liczne rozbłyski.
Dzisiaj o godzinie 15.30 czasu UT doszło do rozbłysku klasy X 4.54, który obserwowałem podczas wykonywania raportu w paśmie
h-alpha. Rozbłysk udało się uchwycić na zdjęciu nr 1 zrobionym za pomocą smartphona. Jasne pojaśnienie widoczne przy górnej krawędzi tarczy to właśnie rozbłysk sklasyfikowany jako X 4.54. Zjawisko widoczne oczywiście na zdjęciach z sondy G.O.E.S (zdjęcia nr 2 i 4)oraz na obrazach NSO.
Warto przypomnieć, że obszar ten już wcześniej wygenerował rozbłysk klasy X zanim w pełni rozpoczął swój tranzyt. Jeśli grupa ta utrzyma taką aktywność do momentu ustawienia się na wprost Ziemi możemy być świadkami kolejnych rozbłysków, koronalnych wyrzutów masy, co daje szansę na kolejne zorze polarne !
Wskaźniki aktywności Słońca w dniu dzisiejszym:
- liczba Wolfa = 105
- aktywność Sn = 108
- liczba względna h-alpha = 170